• logo
  • osnovna stranica
  • Кантонални суд у Новом Травнику

    Иди на садржај
    BosanskiHrvatskiSrpskiСрпскиEnglish

    Медијација

    Сукладно важећим прописима Кантонални суд Нови Травник Вас упознаје са могућношћу да спор, осим путем суда, можете покушати ријешити и у поступку медијације.

     

    Што је медијација?

    Медијација је поступак у којем трећа, неутрална особа (медијатор) помаже странкама у њиховима настојањима усмјереним према постизању обострано прихватљивог рјешења њиховог спора.

    Споразум постигнут у поступку медијације има снагу овршне/извршне исправе. Ако не дође до драговољног извршења споразума странке оврху/извршење могу тражити од суда. Ипак, пракса је показала да странке у 90% случајева добровољно испуњавају обвезе. За разлику од суда гдје жалба одлаже извршење, у поступку медијације странке одмах имају овршну/извршну исправу.

    За додатне информације о покретању поступка медијације и одабиру медијатора, те трошковима поступка медијације можете посјетити wеб-страницу Удружења медијатора у БиХ на адреси www.умбих.цо.ба или директно контактирати канцеларије Удружења медијатора у БиХ на бројеве телефона 051/316-682 (Бања Лука) и 033/215-825 (Сарајево), сваким радним даном.

     

    Како поступа Кантонални суд у поступку медијације?

    У поступку медијације суд поступа сукладно донесеној Процедури о поступку медијације за предмете пред Кантоналним судом Нови Травник број: 006-0-Су-09-000 367 од 04.03.2009. године.       

    Овом процедуром Кантонални суд Нови Травник идентифицира врсте предмета који су подобни за поступак медијације, успоставља процедуре за упућивање предмета на медијацију, имплементира програм упућивања предмета и прати резултате поступка медијације.

     

    Идентифицирање врсте предмета који су подобни за поступак медијације

    Предмети Кантоналног суда Нови Травник који су подобни за поступак медијације су:

    -          предмети управних спорова,

    -          рјешавање о имовинско правном захтјеву странке у првоступањским казненим предметима

    -          другоступањски грађански предмети,

    -          другоступањски привредни предмети.

     

    Процедуре за упућивање предмета на медијацију

                Странке у спору могу се споразумјети да и након покретања судског поступка спор ријеше у поступку медијације.

                Приједлог да се спор ријеши у поступку медијације странкама у поступку може дати и суд.

    Уколико предсједник вијећа, судац појединац или судац извјеститељ оцијени да је то сврсисходно (постизање обострано прихватљивог рјешења, уштеда новца, уштеда времена за судове и странке обзиром на брзину и учинковитост поступка медијације, смањење обујма предмета у суду, доступност правде, изградња јавног повјерења у правосудни сустав) предложит ће странкама у спору да спор ријеше у поступку медијације.

    У том циљу покренут ће се поступак обавјештавања странака о могућности рјешавања њиховог спора у поступку медијације: у предметима управних спорова – доставом акта „ИНФОРМАЦИЈА СУДА О МОГУЋНОСТИ РЈЕШАВАЊА СПОРА ПОСТУПКОМ МЕДИЈАЦИЈЕ“ тужитељу у управном спору, односно доставом истога туженом уз слање тужбе на одговор, а код другоступањских грађанских и привредних предмета доставом наведене Информације и тужитељу и туженом. Уз „Информацију суда о могућностима рјешавања спора поступком медијације“, странкама ће се доставити и „Одговор на упит суда о покретању поступка медијације“, као и брошуре или други промотивни материјали Удружења медијатора.

                Уколико обје странке у отвореном року не прихвате могућност рјешавања њиховог спора путем медијације, судски поступак ће се наставити.

    У случају добивене сугласности странака да спор ријеше медијацијом, суд ће застати са судским поступком до окончања поступка медијације, а Удружењу медијатора БиХ послати  Обавијест о сагласности за поступак медијације.

     

    Имплементирање програма упућивања предмета и праћење резултата

    О сваком предмету погодном за поступак медијације, предсједник вијећа, судац појединац или судац извјеститељ, обавијестит ће предсједницу суда.

    Успоставит ће се евиденција предмета Кантоналног суда у којима је достављена Информација странкама о медијацији – „Књига предмета погодних за медијацију“ која ће садржавати све релевантне податке о тијеку поступка медијације.

    Служба Удружења медијатора БиХ обавијестит ће суд о исходу медијације, а странке у спору дужне су суду доставити преслик споразума о нагодби, како би се предмет на суду завршио.

    Кантонални суд Нови Травник пратит ће резултате поступка медијације о чему ће се сачињавати мјесечна и тромјесечна извјешћа која ће бити предмет опће и посебне евалуације на Опћој сједници Кантоналног суда, односно на сједницима судских одјељења. У овисности од резултата поступка медијације приступит ће се унапређењу, односно измјени, допуни истога.

    О резултатима  поступка медијације суд ће информирати јавност.

    Саставни дио ове Процедуре су образци број 1., 2. и 3 који се користе у поступку упућивања предмета на медијацију.  

     

    • 1 - 1 / 1
    • 1