Vodič za pristup informacijama u Republičkom tužilaštvu RS
Vodič za pristup informacijama u Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske
I
Informacija je svaki materijal kojim se prenose činjenice, mišljenja, podaci ili bilo koji drugi sadržaj, uključujući svaku kopiju ili njen dio, bez obzira na oblik ili karakteristike, kao i na to kada je sačinjena i kako je klasifikovana. (član 3. stav 1. Zakona o slobodi pristupa informacijama (Službeni glasnik RS broj 20/01).
II
Svako fizičko i pravno lice ima pravo podnijeti zahtjev za pristup informacijama iz nadležnosti Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske, a koje su sadržane u Indeks registru raspoloživih informacija, a u skladu sa Zakonom o slobodi pristupa informacijama.
III
Pravo pristupa informacijama ostvaruje se na sljedeći način:
- zahtjev se podnosi u pisanoj formi, napisan na jednom od zvaničnih jezika Bosne i Hercegovine, putem pošte, putem elektronske pošte ili neposrednom predajom kancelariji za prijem pošte Republičkog tužilaštva Republike Srpske, u Banjaluci, ulica Vladike Platona bb
- zahtjev mora biti jasan i sadržavati dovoljno podataka u vezi sa prirodom i sadržajem informacija
- u zahtjevu obavezno navesti ime i prezime podnosioca zahtjeva, adresu, a po mogućnosti kontakt telefon
- ako se zahtjev odnosi na ličnu informaciju podnosioca zahtjeva, zahtjev u kojem su ispunjeni navedeni uslovi može podnijeti samo fizičko lice na koje se zahtjev odnosi, njegov zakonski zastupnik ili lice koje je podnosilac zahtjeva u pisanoj formi ovlastio za pristup informaciji
- ako zahtjev podnosi fizičko lice na koje se zahtjev odnosi, to lice dužno je putem ličnih dokumenata dokazivati svoj identitet
- ako zahtjev podnosi zakonski zastupnik ili lice koje je ovlašteno za pristup informaciji, dužan je dokazati svoj identitet i dostaviti dokaz da je zakonski zastupnik ili punomoć datu od strane ovlaštenog lica.
IV
Obrazac zahtjeva za pristup informacijama dostupan je na portirnici, u pisarnici Tužilaštva i na web stranici: https://rt-rs.pravosudje.ba . Način pristupa informacijama može biti:
- obavještenje da li posjeduje traženu informaciju
- uvid u dokument koji sadrži traženu informaciju
- kopiju dokumenta koji sadrži traženu informaciju
- dostavljanje kopije dokumenta koji sadrži traženu informaciju.
V
Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske može odbiti zahtjev za pristup informacijama (izuzete informacije) djelimično ili u cjelini za sljedeće kategorije informacija:
- kad se otkrivanjem informacije osnovano može očekivati izazivanje značajne štete po legitimne ciljeve za sljedeće kategorije informacija: interes odbrane i sigurnosti kao i zaštitu javne bezbjednosti, sprečavanje kriminala i svako otkrivanje kriminala, zaštita procesa u donošenju odluka utvrđenih zakonom
- kada zahtjev za pristup informacijama uključuje povjerljive komercijalne interese treće strane
- kada zahtjev za pristup informacijama uključuje lične interese koji se odnose na privatnost trećeg lica u skladu sa Zakonom i Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i sloboda (član 8.)
- kada se radi o maloljetnim počiniocima krivičnih djela i kada su maloljetnici oštećeni krivičnim djelom - kada se radi o oštećenim licima za krivična djela iz glave XIV (krivična djela protiv polnog integriteta) Krivičnog zakonika Republike Srpske
- kada se radi o poštovanju pretpostavke nevinosti
- kada se nakon provedenog postupka, utvrdi da objavljivanje informacije nije od javnog interesa.
VI
Ako Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske nije u mogućnosti da udovolji zahtjevu zbog nedostatka formalnih uslova koji su predviđeni članom 11. stav 2. i 3. Zakona o slobodi pristupa informacijama Republike Srpske, o tome će u roku od 8 dana od dana prijema zahtjeva obavjestiti podnosioca sa uputstvom o mogućnosti podnošenja žalbe glavnom republičkom javnom tužiocu, uključujući i pravo obraćanja Instituciji Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine.
U slučaju kada je opis traženih informacija nejasan ili neodređen, zaposleni koji obavlja poslove odnosa s javnošću će, ukoliko je to moguće, od podnosioca zahtjeva zatražiti dodatno objašnjenje.
VII
Ako se odobri pristup informaciji, bilo djelimično ili cijeloj informaciji, Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske će dopisom o tome obavijestiti podnosioca zahtjeva, a najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema zahtjeva.
VIII
Ako se odbije pristup informaciji, bilo djelimičnoj ili cijeloj informaciji, Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske dopisom o tome obavještava podnosioca zahtjeva. Dopis treba da sadrži zakonski osnov za status izuzeća informacije, uz navode članova Zakona o slobodi pristupa informacijama na koje se poziva, kao i sva materijalna pitanja koja su važna za odluku, što uključuje i uzimanje u obzir faktora javnog interesa i rok u kojem se podnosi žalba glavnom republičkom javnom tužiocu Republičkog tužilaštva Republike Srpske, te pouku o pravu obraćanja Instituciji Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine.
IX
Troškovi umnožavanja su utvrđeni Upustvom o troškovima umnožavanja materijala, koje je donijelo Ministarstvo pravde Republike Srpske (Službeni glasnik RS broj 64/01), a kojim je utvrđeno da se za standardnu veličinu kopija prvih deset stranica naknada ne naplaćuje. Podnosilac zahtjeva za umnožavanje materijala preko deset stranica plaća 0,20 KM po stranici.
- 1 - 1 / 1
- 1