Jedinstveni pristupni kod (JPK)
Pristojba za izdavanje Jedinstvenog pristupnog koda (JPK)
(Zakon o sudskim pristojbama - NN HBŽ 05/2013)
(1) Za zahtjev kojim se traži izdavanje Jedinstvenog pristupnog koda (JPK) putem pošte plaća se pristojba u iznosu od 10,00 KM.
(2) Za zahtjev koji stranka dostavi putem elektronske pošte kojim se traži izdavanje Jedinstvenog pristupnog koda (JPK) plaća se pristojba u iznosu od 10,00 KM. Zahtjev dostavljen na ovaj način mora biti potpisan kvalificiranim elektroničkim potpisom.
(3) Sud nije dužan izdati Jedinstveni pristupni koda (JPK) ukoliko stranka uz zahtjev nije dostavila i dokaz o uplati sudske pristojbe.
(4) Plaćanju pristojbe iz stavka (1) i (2) ovog Tarifnog broja podliježe i svaki naknadni zahtjev kojim se dopunjava ili mijenja prvobitni zahtjev, kao i svako ponovno traženje Jedinstvenog pristupnog koda (JPK).
(5) Pristojba za izdavanje Jedinstvenog pristupnog koda (JPK) se ne naplaćuje u slučaju osobnog preuzimanja Jedinstvenog pristupnog koda (JPK) u pisarnici suda
(Modul za pristup predmetima pomoću interneta)
(1) Modul za pristup predmetima pomoću interneta omogućava strankama, zakonskim zastupnicima i punomoćnicima, a po odluci suca i drugim sudionicima u postupku (u daljnjem tekstu: stranke) autorizirani pristup podacima evidentiranim u CMS, korištenjem broja predmeta i jedinstvenog pristupnog koda (u daljnjem tekstu: JPK), odnosno korištenjem korisničkog računa.
(2) JPK se izdaje za sve vrste predmeta osim za predmete kaznenog referata.
(3) JPK je validan u svim fazama predmeta.
(4) JPK važi do dana arhiviranja predmeta u kojem je izdan.
(5) JPK omogućava pristup svim dokumentima u predmetu, sa iznimkom internih dokumenata i odluke suda do trenutka evidentiranja povratnice o urednom uručenju odluke stranci.
(Jedinstveni pristupni kod i korisnički račun)
(1) JPK se formira na temelju broja predmeta i identifikatora stranke unutar CMS-a i omogućava pristup samo određenom pojedinačnom predmetu.
(2) Korisnički račun omogućava pristup većem broju predmeta u koje stranka, sukladno zakonu, ima pravo uvida i za koje raspolaže JPK-om, a koji se pridružuju korisničkom računu imatelja.
(Zahtjev za izdavanje JPK)
Zahtjev za izdavanje JPK-a može se podnijeti:
a) osobno, u prijemnom uredu suda,
b) poštom,
c) elektroničkom poštom.
(Izdavanje JPK-a na usmeni zahtjev)
(1) Prilikom zaprimanja dokumenta, referent za unos podataka obvezan je upoznati stranku o mogućnosti izdavanja JPK-a za pristup predmetu internetom.
(2) Prilikom izdavanja JPK-a identitet stranke se utvrđuje uvidom u identifikacijski dokument.
(3) Za svaki izdani JPK izdaje se potvrda koju potpisuje stranka. Dio potvrde s potpisom stranke ulaže se u spis.
(Forma zahtjeva za izdavanje JPK-a)
(1) Zahtjev za izdavanje JPK –a iz članka 119. točka b) i c) podnosi se na obrascu broj 2. koji je sastavni dio ovog pravilnika i obvezno sadrži sljedeće podatke:
a) ime i prezime podnositelja zahtjeva,
b) ime jednog roditelja,
c) mjesto i datum rođenja,
d) adresu i mjesto stanovanja,
e) JMB i broj osobne iskaznice,
f) broj identifikacijskog dokumenta za strance,
g) broj predmeta za koji se zahtijeva JPK, ako se zahtjev podnosi nakon pokretanja postupka,
h) oznaku načina na koji će JPK biti dostavljen,
i) adresu na koju će JPK biti dostavljen stranci,
j) vlastoručan ili kvalificirani elektronički potpis podnositelja zahtjeva,
k) izjavu o suglasnosti za obradu osobnih podataka.
(Izdavanje JPK-a koji se dostavlja strankama poštom)
(1) Zahtjev za izdavanje JPK-a stranka može podnijeti poštom i u tom slučaju stranci će JPK biti dostavljen na isti način.
(2) JPK koji se dostavlja poštom, kreira referent za unos podataka.
(3) Referent za unos podataka popunjava formu za izdavanje JPK-a podacima koji su dostavljeni u zahtjevu, kreira JPK-a i tiska potvrdu, kao i dostavnicu na ime stranke za koju se izdaje.
(4) JPK, zajedno s dopisom o dostavljanju istog i potvrdom o prijemu dokumenta, dostavlja se službeniku za otpremu pošte.
(5) Zahtjev za izdavanje JPK-a i povratnica ulažu se u spis.
(6) U slučaju da JPK ne bude uredno uručen stranci, referent proglašava isti nevrijedećim nakon prijema povratnice.
(Dostava JPK-a strankama elektroničkom poštom)
(1) Zahtjev za izdavanje JPK-a stranka može podnijeti elektroničkom poštom, i u tom slučaju stranci će JPK biti dostavljen na isti način. Zahtjev dostavljen na ovaj način mora biti potpisan kvalifikciranim elektroničkim potpisom.
(2) Referent ovlašten za potpisivanje elektroničkih dokumenata ovjerava potvrdu kvalificiranim elektroničkim potpisom i istu dostavlja podnositelju zahtjeva elektroničkom poštom na navedenu adresu.
(3) Nakon što dobije urednu povratnicu, referent ovjerava povratnicu i dostavlja je referentu za upravljanje predmetima kako bi ista bila uložena u spis.
(Povjerljivost JPK-a)
(1) JPK se izdaje isključivo strankama i ne smije biti dostupan trećim osobama.
(2) Stranke, uposlenici suda ovlašteni za izdavanje JPK-a, te uposlenici IKT odjela koji imaju pristup istim, dužni su čuvati povjerljivost ovih podataka.
(3) Uz dodjelu JPK-a stranci, uposlenici suda su dužni upozoriti stranku na okolnosti iz stavka 1. i 2. ovog članka, a upozorenje je obvezno sadržano i u potvrdi.
(4) Uposlenici IKT odjela i uposlenici sudova nisu odgovorni za posljedice nastale nesavjesnim postupanjem stranaka u pogledu čuvanja podataka o JPK-u i korisničkom računu.
(Praćenje pristupa)
Svaki pristup korisnika Modulu bit će evidentiran i pohranjen u bazi podataka u svrhu praćenja aktivnosti korisnika i naknadnog izvješćivanja.
(Naknada za izdavanje JPK-a)
(1) Naknada za izdavanje JPK-a se ne naplaćuje, ukoliko se isti preuzima osobno u prostorijama suda.
(2) Naknada za izdavanje JPK-a, koji se dostavlja pomoću pošte ili elektroničkom poštom, naplaćuje se sukladno Zakonu o pristojbama koji se primjenjuje u sudu koji izdaje JPK.
(3) Sud nije dužan izdati JPK ukoliko stranka uz pisani zahtjev za izdavanje JPK-a nije dostavila dokaz o uplati pristojbe.